טיפול בחרדות והתקפי חרדה

טיפול בחרדות והתקפי חרדה

סובלים מהתקפי חרדה? רוצים לשמוע על טיפול בחרדות? לפני הכול, חשוב להבין שהתקפי חרדה הם עניין מאוד שכיח. אך מאיפה מגיעות החרדות האלה וכיצד נפטרים מהן? באנו לעזור.

מהו התקף חרדה?

כשמדברים על התקף חרדה, מתכוונים בעצם לשרשרת של תסמינים אשר מופיעים בבת אחת, ונמשכים מספר דקות בליווי של תחושת פחד מאוד חזקה. הסימנים הגופניים המלווים התקף חרדה הם דפיקות לב חזקות, הזעה, תחושת סחרור, רעידות בשילוב תחושת חוסר אונים, תחושת חוסר שליטה או חוסר יכולת לצאת מהמצב הזה.

טיפול בחרדות איך זה עובד?

כולנו שונים, ולכן טיפול בחרדות הוא טיפול שמותאם אישית ונקבע באופן פרטני בהתאם לאופי המטופל,  סוג החרדה ממנו הוא סובל, העוצמה שלה ומאפיינים נוספים. בדרך כלל, חרדה היא סוג של איבוד פרופורציות. אני בטוח שזהו, אני הולך למות, שמשהו רע הולך לקרות ולכן כחלק בלתי נפרד מהטיפול גם לומדים איך להיכנס לפרופורציות בהיבט המחשבתי בזמן ההתקף ובאמת לעשות עם זה משהו.

אצל חלק מהאנשים מדובר בהתקף שמגיע מדי פעם, אבל יש אנשים שזו ממש הפרעה ואז הם גם מנסים להימנע מההתקף עצמו כי הם פוחדים ממנו. הבעיה היא שהרבה פעמים ההתקף גם מוביל להיווצרות של דיכאון ואז זה באמת מחייב טיפול והתייחסות.

אצל חלק מהאנשים הסימנים שליוו אותנו בזמן ההתקף, מלווים אותנו לאורך כל היום, גם לפני השינה. המחשבות מתחילות לעלות וזה פשוט פוגע באיכות החיים.

אז מה עושים?

אם אתם מרגישים שאתם סובלים מהתקפי חרדה או ממחשבות שהן לא הגיוניות, צריך לנטרל את זה. הנטרול נעשה דרך טיפול התנהגותי בחרדות. הרעיון הוא לומר לעצמנו כל הזמן – המחשבות הללו לא יעילות לי, אין לחרדות הללו בסיס אמיתי, ואני יכול לצאת מזה. אפשר להוסיף גם הסחות דעת חיצוניות במקביל, שיזיזו אותנו מהמחשבות הללו.

לסיכום, טיפול בחרדות הוא טיפול יעיל בדרך כלל ולא תמיד יש צורך גם בתרופות. וזכרו – חרדה איננה בעיה. אנחנו הם אלה שהופכים אותה לכזו, ואפשר עם תרגול ועבודה קשה להתגבר עליה.