סוגים של פרחי באך

פרחי באך הם שם כולל לשלושים ושמונה תמציות שדוקטור באך גילה את יעילותם, וחילק אותם לשבע קבוצות -לפיכך נקראים על שמו. הקבוצות השונות נועדו להציע פתרונות למצבים שונים, כאשר לכל מטופל יהיה צורך להתאים את התמצית המתאימה בהתאם למצבו ולקושי מולו הוא מתמודד. התאמה נכונה מצליחה במקרים רבים להביא לשיפור בתופעה ולאזן את האדם.

פרחי באך

שבע הקבוצות של פרחי באך

הקבוצה הראשונה מטפלת בתופעות של פחד מסוגים שונים, השנייה נועדה עבור מצבים של חוסר ביטחון עצמי. הקבוצה השלישית מטפלת במצבים של  ניתוק מהמציאות ואפטיה. הקבוצה הרביעית נועדה לטפל בתופעות של בדידות. החמישית מציעה מענה למי שמתמודד עם רגישות יתר. הקבוצה השישית מטפלת בתופעה של ייאוש. ואילו השביעית נותנת מענה למצבים של דאגת יתר.

שילוב של תמציות

אמנם לכל תמצית יש את הייחודיות שלה ואת המטרה לשמה היא מיועדת ועשויה להביא מזור. אבל שילוב של מספר תמציות מביא לאפקט אחר. השילובים השונים נעשים בהתאם למצבו של המטופל מתוך מטרה לפתור את הקושי שלו ולעזור לו להתמודד ולהגיע לריפוי. כאשר לכל מטופל יש להתאים את התמצית המדויקת שמתאימה למצבו הכללי ובהתאם לתופעה מולה הוא מתמודד.

תמציות שונות באותה קבוצה

בכל קבוצה משבע הקבוצות יש תמציות שונות אשר אמנם כולם נועדו עבור תופעה דומה. אבל היות ויש הבדל מהותי בין הגורמים לתופעות גם הטיפול בהם יהיה שונה. לדוגמה לתופעה של פחדים ניתן להבחין בין פחדים פתאומיים ולא מוגדרים שנוחתים על המטופל ללא כל סיבה שנראית לעין. לעומת פחד מאיבוד שליטה עצמית. עבור פחד ממקור ידוע יש תמצית מיוחדת. כמו כן קיימת תמצית עבור מצבים של דאגות אובססיביות לסובבים. ואילו עבור מצבים של אימה ופאניקה עד למצב של אבדן שליטה יש תמצית אחרת שנועדה לספק מענה וטיפול.

הדיוק. ההתאמה, השילוב

היות ויש הפרדה בין התופעות השונות ותמציות פרחי באך המתאימות לכל תופעה חשוב מאוד לוודא כי האבחון נעשה בצורה מדויקת. לאחר אבחן מדויק אפשר יהיה להתאים את התמצית או את שילוב התמציות הנכון שיועיל למטופל.