כאבי גב תחתון – למה אנחנו חווים אותם ואיך מתמודדים איתם

אם נעשה סקר בקרב צעירים ומבוגרים, מה הכאב השכיח ביותר שהם חווים, סביר להניח שיהיה זה כאב גב ובפרט כאב גב תחתון. מדובר על כאבים שלא מעט אנשים חווים במהלך חייהם, לעיתים באופן קבוע ולעיתים באופן זמני, נקודתי. 

כאבי גב תחתון הם מאוד נפוצים בקרב קבוצות אוכלוסייה שונות. החל מצעירים שחווים אותם בעת תהליכי צמיחה של הגוף ועקב יציבות לא נכונה, המשך בחיילים ואנשים שעוסקים בפעילות גופנית בעצימות גבוהה, וכלה במבוגרים אשר מתמודדים עם כאבי גב, עקב שינויים פיזיולוגים, שחיקה של הגוף והשרירים בפרט. 

כאבים אלו יכולים להשפיע מאוד על היכולת להתנייד באופן חופשי ובכלל לבצע פעולות שונות. כך למשל, הרבה מאוד אנשים שמתמודדים עם כאבי גב תחתון, נאלצים לעבור טיפולים שונים על בסיס קבוע, חלקם נאלצים להימנע מפעילויות גופניות שונות, כמו למשל משחקי ספורט, נשיאת משקלים כבדים ועוד. חשוב לציין, שכל אחד מהדברים הנ”ל, יכולים במהלך החיים לפגוע בגב התחתון ולגרום נזק משמעותי, אם לא מקפידים על עבודה נכונה. 

כיצד מטפלים בכאבי גב תחתון בצורה נכונה?

ראשית, יש לבחון ממה בדיוק נוצר הכאב וכיצד אפשר להימנע ממנו. ישנן דרכים שונות שאפשר להיעזר בהן על מנת להתמודד עם הבעיה, כמו אוסטאופתיה למשל.

שנית, ניתן לטפל בבעיה באופן עצמאי, בין אם זה דרך שחייה, תרגילי יוגה, תרגילים אחרים שיכולים לצמצם את עוצמת הכאב ואפילו להעלים אותו. 

שלישית, ניתן לפנות אל מטפלים שידעו מה לעשות וכיצד להתמודד עם הכאב, בין אם זה באמצעות עיסוי ומגע ובין אם זה באמצעות תכשירים, משחות ועוד. כמו כן, אפשר למצוא מטפלים אלטרנטיביים שיציעו דרכים שונות לפתרון הבעיה באופן מקיף.