מהן אפשרויות הקבורה בישראל?

אפשרויות הקבורה בישראל

סופו של כל אדם ידוע מראש. מוות. הטקס של הקבורה הוא כזה שלו יש אופי שונה ודומה באזורים השונים של העולם, ובארץ ישראל הקבורה היא בעיקרה בטקס יהודי, לפי ההלכה עבור אזרחים שהם יהודים. הקבורה של האדם נעשית לפי ההשתייכות הדתית שלו, ומכאן והלאה יש סעיפים ארוכים של משפט ישראלי  עם חוק שירותי דת יהודיים  שמתייחס גם אל הנושא הזה של קבורה שנועד להסדיר את הקבורה במימונה של המדינה. עדיין, מדינת ישראל מכילה כמה אפשרויות של קבורה בשל מגוון האוכלוסיות שנמצאים בתוכה.

קבורה דתית

הקבורה שכולנו אם לא רובינו בתור יהודים מכירים היא קבורה דתית שאותה מבצעים על ידי פניה אל חברה קדישא שלה יש נקודות בכל רחבי הארץ. חברה קדישא הם אלה שדואגים לכל הנדרש מבחינת קבורה של אדם יהודי בארץ הקודש, עם כל מה שנדרש מבחינת המנהגים של היהדות ששונים בכל מקום ובכל דת של העולם מאז ומתמיד.

מה כוללת אותה קבורה דתית? ביצוע של טהרת ורחיצה של המת, תכריכים פשוטים לנפטר, הכרייה של הקבר, הבנייה של דפנות הקבורה, הכיסוי של הקבר וההנחה של שלט שם, ההובלה של המת וכן עבור העריכה של הטקס של הלוויה עצמו. משפחת הנפטר דואגת לאחר מכן גם להכנה של מצבה מבין קבלני מצבות מומלצים בירושלים ובכל עיר שבה מתגוררים ובה לשירות החשוב הזה נזקקים.

בתי קבורה אזרחיים

בתי קבורה אזרחיים הם כאלה שקיימים בעיקר עבור אנשים שמחפשים אחר אלטרנטיבה שאינה עבור אנשים שמעוניינים לפעול עם טקסי קבורה דתיים מקובלים. באופן הזה כל אדם יכול להיקבר ולקבור אדם אהוב בטקס ובאופן שהולמים את הרצונות שלו. ישנה עמותה שפועלת בכמה אזורי קבורה בארץ ישראל, ועם פנייה אליה ניתן לבצע את ההסדרה של כל התהליך הזה עם בתי עלמים אזרחיים שקיימים נכון להיום בבאר שבע, בקרית טבעון ובכפר סבא.

קבורה פרטית

בארץ ישנם גם ישובים שלהם יש בית עלמין בצמוד אליהם. חלק מאלה הם קיבוצים וחלק אחר הם מושבים שבהם יש בתי עלמין שבהם לא מבצעים טקסי קבורה בעלי אופי דתי.