טיפול CBT

טיפול CBT הוא טיפול התנהגותי קוגניטיבי שהוכיח בשנים האחרונות את יעילותו, בהרבה מאד מקרים.

בסיס החשיבה המוביל להתנהגות ספציפית 

החיים של כל אחד מאתנו נבנים מאין ספור התנהלויות וחוויות במישורים השונים, משפחתיים וחברתיים. לא אחת יש מצבים בחיים אשר מותירים השלכות על הקשר הבין אישי, על יסוד החשיבה ועל דרך ההתנהגות בין אנשים לאורך זמן.

סיטואציות רבות שנראות בזוויות ראייה מסוימות, יוצרות הלך רוח שאינו תמיד נכון כיוון שהבסיס שלה לא היה נכון, לאור העובדה שהאדם לא בחן את המצב מכל היבטיו אלא רק מכיוון חשיבה אחד.

בפועל, המסקנה לא הייתה נכונה ביותר ולכן גם ההתנהלות שנבעה מכך הייתה מעוותת ולעיתים גם לא הגיונית.

טיפול CBT מסייע במצבים הללו

כדי לשנות דפוסי חשיבה והתנהגות, צריך בשלב ראשון להבין את שורש הבעיה באופן מעמיק ורוחבי. לאחר שהמטופל מבין זאת, הוא מסוגל לצאת מהתקיעות שבה הוא שרוי. מהלך זה יסייע מאד לצאת ממצבים בעייתיים כמו דיכאונות, חרדות, ירידה הדרגתית בהתקפי הזעם והזדמנות לחשוב במסלולים חיוביים.

השינוי אינו קורה ביום אחד, מדובר בהליך מדורג ואיטי, כיוון שמטפלים בו בכל אחד מהרבדים הפנימיים וההבנות נוצרות שלב אחר שלב.

הצבת יעד להגעה 

בטיפול CBT  מציבים מתחילת הטיפול יעד להגעה. המטפל מוביל את המטופל בדרך זו כדי להבין כיצד הוא הבין מקרים מסוימים שקרו לו בחייו. המטפל מציע לו כיווני הסתכלות חדשים, זוויות ראייה ומסקנות נוספות כדי שיראה שלכל מקרה יש כמה וכמה צדדים ולא רק צד אחד שאותו הוא ראה.

> קראו על טיפול רגשי ברשת עם מעיין ביטון

הראייה הרוחבית של הדברים, פוקחת למטופל במקרים רבים את עיניו והוא מבין שעליו לשנות את קו החשיבה שלו ולבצע כמה שינויים בדרך התנהלותו.