רפואה סינית – מדוע אנשים נמשכים אליה

עם השנים, אנחנו יכולים לראות תהליך פרדוקסאלי בתחום הרפואה. מצד אחד, הרפואה המערבית, הופכת להיות הרבה יותר איכותית, הרבה יותר מדויקת, משוכללת, אפשר לאבחן מחלות ותסמונות בצורה הרבה יותר קלה, בצורה הרבה יותר מהירה וטובה, וכן ניתן לספק טיפולים ברמה הרבה יותר גבוהה וקלה מאשר בעבר, מצד שני, יותר ויותר אנשים בוחרים להשתמש במה שמכונה “רפואה אלטרנטיבית”, למשל רפואה סינית. קראו בהרחבה באתר של אורן זיו.

על פניו אפשר לחשוב שאנחנו נמצאים בפרדוקס, אך זה לא מדויק. שכן, מדובר בתהליך טבעי במובנים רבים. שכן הרפואה המערבית מתייחסת לתסמינים, מתייחסת יותר לבעיה הנקודתית ופחות למכלול. לעומת זאת, רפואה אלטרנטיבית על גווניה השונים, מתייחסת לכל בעיה כמכלול רחב, ויוצרת את הקשר שבין הגוף לנפש. כלומר, היא מכירה בכך שכל בעיה שאנחנו מתמודדים איתה, היא לא אך ורק נקודתית אלא יש לה הקשרים הרבה יותר רחבים. 

צריך לומר, רפואה סינית שואבת את המקורות שלה מהיסטוריה של מאות ואלפי שנים, היא עוברת מדור לדור, והיא מתייחסת לכל דבר שאנחנו חווים, בצורה מאוד רחבה, על פי התייחסות של גוף ונפש. 

מה היתרונות של גישה זו

נניח ואנחנו מתמודדים עם כאבי ראש. ההנחה המערבית היא, שאם ניקח כדור, נפתור את הבעיה. העניין הוא, שייתכן מאוד שאותם כאבי ראש נוצרים מסיבה מסוימת שלא קשורה בכלל לראש ולכאב שהוא חווה. אלה הכאב נוצר בגלל סיבות נפשיות מסוימות, למשל, לחצים, חרדות וכדומה. אם נדע לטפל בהם, אז נוכל לפתור את הבעיה של כאבי הראש. 

אם לא נטפל באותם לחצים וחרדות, אנחנו עלולים למצוא את עצמנו בבעיה עמוקה יותר, שכן גם אם נפתור את כאבי הראש, עדיין ייתכן ונרגיש כאבים במקום אחר בגוף.