איך לבחור את מקצוע העתיד שלכם?

טבלאות שכר

אחרי שמשתחררים מהצבא וחוזרים מהטיול הגדול, עומדים בפני אולי אחת השאלות החשובות ביותר בחיים. כיצד לבחור את מקצוע. השאלה עולה בשלב זה, שכן אז צריך להחליט מה ללמוד והיכן. ייתכן והתשובה לשאלה תשתנה בשלבים מסוימים בזמן הלימודים או בסיומם, אך הפרמטרים שיאפשרו לקבל תשובה, יהיו דומים כל הזמן.

מה הם הפרמטרים לבחירת מקצוע לעתיד?

לפי היצע וביקוש – מצד אחד, אין היגיון לבחור במקצוע שאין עבורו בכלל ביקוש, שכן אז השכר יהיה נמוך מדי. מצד שני, זה גם לא נכון לבחור מקצוע שההיצע בו מאוד גבוה, מה שהופך אותו לתחרותי יותר ויהיה קשה לדרוש שכר גבוה. לכן, בדקו את טבלאות השכר ותגלו, באילו מקצועות יש ביקוש גבוה והיצע נמוך יחסית. זה יעזור לכם לדעת איזה מקצוע משתלם ללמוד ולעבוד בו.

תחומי עניין – השכר הוא דבר מאוד משמעותי בבחירת מקצוע, אך הוא לא הפרמטר היחידי שאמור להשפיע על ההחלטה שלכם. פרמטר נוסף וחשוב הוא העניין שלכם בתחום. אם תבחרו מקצוע שיעניין אתכם, מקצוע שאתם אוהבים, אז תהיה לכם הרבה יותר מוטיבציה להצליח בו, תיהנו ממנו יותר, ותרצו גם להתמיד בו יותר מאשר במקצועות שאתם לא בהכרח אוהבים, אלא עוסקים בהם מחוסר ברירה.

מקצוע עם עתיד – פרמטר זה, במובן מסוים, הוא שילוב של שני הפרמטרים הראשונים. זה לא יהיה נכון לבחור מקצוע שאין בו עתיד כלכלי, למשל מקצוע אשר ברור שעם הזמן הוא ייעלם ואת מקומו יתפסו כלים דיגיטליים או אמצעים אחרים, וכן, זה לא יהיה חכם לבחור מקצוע שאתם לא רואים את עצמכם עוסקים בו בעתיד. בין אם זה בגלל שהוא לא יעניין אתכם או מסיבות אחרות.

בפרמטר הזה אפשר גם להכניס את העניין של הגיל ואת העניין הפיזיולוגי. ישנם מקצועות אשר העיסוק בהם מוגבל בזמן. למשל, עבודות בנייה, מקצועות ספורט, ומקצועות בתחומים אחרים אשר הקריירה בהם היא יחסית קצרה ולאחר מכן צריך למצוא תחליפים. עליכם לשאול את עצמכם, האם תהיו מוכנים לעשות שינוי בקריירה, בשלב כזה או אחר בחיים.