סימנים ראשונים לסובלים מתשושי נפש

הפרעות שקשורות למוח ולירידה בביצועים קוגניטיביים מוגדרות כתשישות נפש. במקרים רבים תשושי נפש יהיו עם בעיית דמנציה. תופעה זו פוגע ביכולת השיפוט. במרבית המקרים תשושי נפש יהיו בני הגיל השלישי. חשוב לזהות את התופעה בהקדם האפשרי כדי למצוא שירותי סיעוד בירושלים שיעניקו את הטיפול נכון, ומעבר לכך – להשגיח על החולה ולמנוע ממנו מקרים של פגיעה עצמית.

מהם הסימנים לתופעה?

הסימנים הראשונים לסובלים מתשישות נפש הם שוטטות – החולה הולך ומשוטט ממקום למקום בלי לדעת איפה הוא נמצא והוא אינו יודע גם איך לחזור לביתו. פגיעה בזיכרון, התקפי זעם, הפרעות אכילה, הפרעות שינה ועוד. הסימנים הללו מאותתים כי האדם נפגע מבחינה קוגניטיבית. חשוב להבהיר כי מדובר במצב כרוני. וזה אומר שאין אפשרות להחלים ממנו. הנזק שהתרחש קיים ואי אפשר למנוע אותו.

אבחון מדויק ורפואי

כדי לוודא כי האדם אכן סובל משיטיון עליו לעבור אבחון מתאים. במהלך אבחון זו בודקים את ההתמצאות שלו בזמן ובמקום, בודקים האם הוא מבצע תנועות בלתי רצוניות, האם הוא מתפקד כראוי. כמו כן בוחנים את שיווי המשקל, את צורת ההליכה, את טווח התנועה ואת התנועות שלו. לאחר בחינה מקיפה כזו יכול המטפל לאבחן בצורה מדויקת את מצבו של החולה, ולקבוע מהו הטיפול המומלץ לו.

הטיפול ותנאי המחיה המתאימים

חשוב מאוד להתאים לכל קשיש במצב זה את תנאי המחיה הנאותים ביותר. וזאת כדי לאפשר לו לחיות את חייו חרף הקושי ממנו הוא סובל. במקרים רבים יהיה נכון להפנות את החולה למוסד מתאים של בית אבות לתשושי נפש, בו הוא יקבל את הטיפול הנכון. אם כי יש מקרים בהם יהיה נכון יותר להשאיר את החולה לגור בביתו. אם כי בכל מקרה חובה יהיה להגיש לחולה את הטיפול המתאים ולדאוג לשלומו. זה כולל מעקב אחר תפקודו במהלך היום, השגחה עליו במהלך כל היום, מענה לצרכים שמתעוררים ועוד.

ביקורת ומעקב אחר מצבו

במרבית המקרים יהיה צורך לצבע מעקב רפואי אחר מצבו של החולה, וזאת אחת לתקופה על פי הנחית הגורמים הרפואיים. וזאת כדי לבדוק מה ניתן לעשות וכיצד אפשר להועיל ולשפר את מצבו של הקשיש.