איך מורידים נפיחות ברגליים? כל האפשרויות

מצב של נפיחות ברגליים ללא כאבים נלווים נפוץ מאוד. לרוב, הנפיחות מופיעה בשתי הרגליים באזור הקרסול עם התפשטות מעלה לכיוון הברך והירך. הסיבה לנפיחות היא כמעט תמיד בצקת שמעידה על הצטברות נוזלים. הסיבות לנפיחות הן לרוב מקומיות. נפיחות ברגליים עשויה להיגרם קושי בהזרמת הדם מהגפיים התחתונות חזרה אל הלב (נגרם כאשר יש נזר ורידי) וגם בעקבות תזונה עשירה במלחים. 

מתי הנפיחות מעידה על בעיה חמורה?

במקרים בהם מתרחשת התנפחות מהירה של אחת הרגליים כדאי לפנות במהרה לבדיקת רופא מחשש לפקקת ורידים. נפיחות של הרגליים עשויה להעיד גם על מחלת ריאות או מחלת כבד. נציין שברוב המקרים הנפיחות מעידה על בעיה מקומית בלבד ולא על מחלה חמורה. אך כל נפיחות ברגליים דורשת בדיקת רופא, כך שכדאי לפנות אל רופא המשפחה להתייעצות וקבלת הנחיות. לרוב, הטיפול יהיה שמרני. 

איך מטפלים בנפיחות ברגליים?

אם הרופא המטפל הנחה על טיפול תרופתי או שיטת טיפול מסוימת – תפעלו בהתאם להנחיות. טיפול עצמאי בנפיחות ברגליים אפשר לבצע בבית תוך הקפדה על מנוחה, קומפרסים, שינויים בתזונה ותרגילים. אפשר להעזר גם בכורסאות עיסוי. על מנת להקל על הנפיחות נמליץ בראש ובראשונה על תרגילים להפעלת השרירים. כאשר אתם מפעילים את השרירים הנוזלים מצליחים לזרום חזרה אל כלי הדם ואל הלימפה. 

נפיחות ברגליים נגרמת גם בעקבות תזונה עשירה במלח. הרגליים מתנפחות כאשר יש בגוף יותר מדי מלח ומעבר אל תזונה דלה במלח חיוני להפחתת הנפיחות וצבירת הנוזלים. הגבהה של הרגליים מומלצת גם כן לניקוז יעיל של הנוזלים. נסו לשכב ולהניח את הרגליים במיקום גבוה כל שהן יהיו גבוהות יותר מהלב (אפשר לשים כרית או שתיים תחת הרגליים). כדאי להימנע גם מבגדים שמגבילים את זרימת הדם ומעמידה או ישיבה ממושכת ללא תנועה.