הגיל הנפוץ ביותר להידבק בו בכינים

כינת הראש היא סוג של טפיל הניזון מדם של בני אדם בלבד, והינה בין החרקים הטפילים הנפוצים ביותר בקרב ילדים צעירים בטווח גילאי 4 ועד 15. כמובן שגם אנשים בגילאים מבוגרים יותר עלולים להידבק בכינים, ולמעשה אף בן אדם אינו חסין מהידבקות. הסיבה לכך כי טווח הגילאים שצוין להלן הינו הנפוץ ביותר להידבקות, נובעת מכך כי אלו הגילאים בהם הילדים מסתובבים ומבלים יחד באופן קרוב וצמוד מאוד, כך שהמעבר של הכינים מראש אחד לשני הוא הרבה יותר מהיר.

כיצד ההדבקה מתרחשת

ההדבקה של כיני ראש מתרחשת במגע של ראש בראש. בשונה מחרקים טפילים אחרים כמו פרעושים לדוגמה, הכינים אינן מסוגלות לעוף או לקפוץ כך שהמעבר בין ראש אחד לשני מתרחש באמצעות מעבר שלהן מראש לראש באמצעות הצמדת אפילו שערות בודדות מאחד לשני.

ישנם מקרים בהם הכינים יכולות לעבור מראש אחד לשני באמצעות שימוש בחפצים משותפים כמו מסרקים, מגבות, כובעים, בגדים, כריות ובעצם כל חפץ אחר בו ראש שאינו נגוע בכינים בא במגע עם ראש שיש בו כינים.

כיצד מאבחנים כינים בראש

כיני הראש הם חרקים קטנים במיוחד העלולים להגיע לגודל של 3 מילימטר בלבד, כך שקשה להבחין ממבט ראשון בהימצאותם על ראשי הילדים. הדרך הטובה ביותר לאבחן הידבקות בכינים היא באמצעות העברת מסרק צפוף בראש הילד, ובדיקתו האם נלכדו בין שיניו הצפופות כינים או ביצי כינים. דרך נוספת היא באמצעות תלונת או התנהגות הילד שמגרד בראשו באופן תדיר, ולעיתים עד כדי פציעת הקרקפת.

למדו איך להיפטר מכינים אחת ולתמיד

דרכי טיפול בהידבקות מכינים

כיני ראש אינם מעבירות מחלות, אך הימצאותן על גבי הקרקפת עלול להוביל לגרד חזק עד כדי פציעת הקרקפת, ופצעים לו עלולים להוביל לזיהומים ואי נוחות כללית. משום כך, קיימת חשיבות לטיפול מהיר ומיטבי כאשר מאובחנת הדבקה.

ניתן למצוא היום מגוון תכשירים איכותיים המטפלים בכיני הראש כמו כלינה מבית Dovratya, יחד עם תכשירים העשויים חומרים טבעיים שמסלקים את הכינים וביצי הכינים ואינם מזיקים לשיער או לקרקפת הראש. תכשירים אלו מטפלים בכינים וגם מונעים הדבקה חוזרת.