ניתוח גב: מה חשוב לדעת לגבי ההתאוששות?

ניתוח גב

סובלים מבעיות וכאבי גב? אנחנו לא יודעים אם זה מנחם, אבל כדאי שתדעו שאתם חלק מעשרים אחוזים מכלל אוכלוסיית העולם הסובלת מבעיות בגב בדרגות שונות. ישנם מקרים קלים יותר בהם מנוחה קלה פותרת את הבעיה, מקרים מעט חמורים יותר המצריכים טיפול תרופתי או עיסויים על בסיס קבוע ובמקרים החמורים ביותר יש צורך בניתוח כדי לפתור את הבעיה. אם אתם נמנים על חברי הקבוצה השלישית וזקוקים לניתוח גב בקרוב או חוששים שתצטרכו אחד כזה בעתיד, הנה כמה דברים שחשוב לדעת לגבי ההתאוששות הצפויה.

בדקו את הזכויות שלכם

יש מגוון רחב מאד של הליכים כירורגיים הקשורים לגב ולעמוד השדרה ומרביתם מצריכים תקופת התאוששות ארוכה למדי. ביטוח לאומי וחברות הביטוח השונות מציעות זכויות לאחר ניתוח גב על פי קריטריונים שונים ומומלץ לבדוק מהן הזכויות שמגיעות לכם עוד בטרם הניתוח. האם תוכלו לקחת ימי מחלה? האם תקבלו פיצויים או נכות במקרים בהם הניתוח לא יפתור את הבעיה במלואה? האם מגיע לכם סיעוד כלשהו לתקופה מסוימת במקרה של השבתה? מומלץ לברר לעומק את כל הדברים האלה למפרע.

הכינו את עצמכם לתקופה ארוכה של מנוחה והתאוששות

זכרו כי ניתוח גב זה לא הליך פשוט ואם אתם בונים על חזרה מהירה לעבודה ולשגרה אתם עתידים להתאכזב. הכינו את עצמכם בראש ובראשונה לתקופה ארוכה של מנוחה ואולי אפילו חוסר מעש, מצאו דרכים להיות יעילים גם אם אתם מרותקים לבית והכינו את קרוביכם לכך שתצטרכו לקבל עזרה מהם.

עד כמה שניתן נסו למזער את השימוש בתרופות

ניתוחי גב עשויים להיות כרוכים בכאבים ובתי החולים כנראה יציעו לכם משככי כאבים חזקים במיוחד שגם עלולים להיות ממכרים ובעלי תופעות לוואי. מומלץ עוד בטרם הניתוח להתעניין בפתרונות אחרים כמו עיסויים, פיזיותרפיה וצמחי מרפא שיכולים להקל על הכאבים ולמזער עד כמה שניתן את השימוש בתרופות וכימיקלים שעלולים ליצור תלות בהם. עם זאת חשוב למלא את ההוראות של הצוות הרפואי המטפל ולהימנע מנקיטה בצעדים דרסטיים ללא ייעוץ או ליווי של איש מקצוע בתחום.

זכרו כי ניתוח גב הוא דבר מה שצריך להתכונן אליו פיזית ונפשית ואם תעשו את זה נכון, תוכלו בהחלט לעבור את התקופה הזו במהירות ועל הצד הטוב ביותר. רפואה שלמה!