דברים שלא ידעתם על קוניזציה של צוואר הרחם

בדיקה שגרתית אצל רופא נשים עשויה לגלות מצבים שונים בתחילת התפתחותם ואחד מהם הוא סרטן צוואר הרחם, סרטן שאפשר לטפל בו בשלבים מוקדמים כאשר תופסים אותם. קוניזציה היא כריתת לולאה מצוואר הרחם שמתבצעת גם לצורך אבחנה של סרטן צוואר הרחם וגם לטיפול בו. יותר נכון, מדובר במצב טרום סרטני של צוואר הרחם שיש לוודא שאינו עובר למצב סרטני ולכן הטיפול שנחשב ליעיל ביותר במקרה כזה הוא ניתוח לולאה. 

מה חשוב לדעת על קוניזציה?

יש מגוון גדול של טיפולים שעושים במקרים שבהם מגלים בעיות בצוואר הרחם ואסור לעולם להגיע למצב שבו הן מתפתחות לסרטן או למצב חמור יותר. ככל שמטפלים בזה מוקדם יותר גם סיכויי ההחלמה גדולים יותר ולכן גם אסור להזניח את האבחון ואת הבדיקות השגרתיות, בוודאי כאשר יש מצבים לא נוחים ולא נעימים שאסור למשוך אלא ללכת מיד לרופא.

כיצד מתבצע הטיפול שהוא גם אבחון?

כריתת לולאה היא ניתוח קוניזציה – כריתת חרוט או ביופסיית חרוט, תלוי במטרה – שמתבצע על ידי תיל דק שבו עובר זרם חשמלי שבעזרתו חותכים את התאים וגם עוצרים את הדימום בעת ובעונה אחת. במקום לולאה חשמלית אפשר להשתמש גם בלייזר או בסכין רגילה והטיפול מיועד להבטיח הסרה מוחלטת של כל התאים הנגועים והחשודים כסרטניים. הלולאה נחשבת ליעילה במצב כזה משום שמיקום הגידולים הוא בדרך כלל ממש ליד פתח הרחם והלולאה מגיעה לשם, מוציאה את קצה הצוואר ומאפשרת לחתוך את הרקמות החשודות לבדיקה פתולוגית שמוודאת שהגידול הוצא על השוליים שלו. לכן, קוניזציה מבטיחה שהסיכוי לסרטן צוואר הרחם פוחת מאוד. הלולאה נחשבת בגלל זה לאבחון שהוא גם טיפול כי היא גם מסירה את התאים וגם משמשת ביופסיה לקראת האבחנה המדויקת של התאים. למידע נוסף פרופ’ יעקב בורנשטיין