מה הסיכון בביצוע זירוז לידה טבעי

ישנם מקרים במהלך תקופת ההיריון בהם נדרשים לגרום להליך של זירוז לידה טבעי, אחד מהם למשל הוא הגעה להריון עודף המאלץ פעולות מכוונות להאצת תהליך הלידה. משך הריון תקין הוא בין 37 עד 42 שבועות, לעתים מגיע השבוע ה- 42 והתהליך של הלידה מתעכב ולא מתבצע בצורה טבעית, אז נזקקים לאפשרות של זירוז לידה טבעי. מקרים נוספים המצריכים זירוז לידה טבעי מתחלקים לבעיות הקשורות לאם כמו סכרת הריון לא מאוזנת, רעלת הריון או מצב העלול לסכן את חייה של האם, לסיבות הקשורות בעובר כמו מיעוט מי שפיר או עיכוב גדילה תוך רחמי.

דרכים לביצוע של זירוז לידה טבעי

דרכים שונות קיימות לביצוע של זירוז לידה טבעי  

סטריפינג – הפרדת קרומים ידנית, נעשה כאשר ישנה פתיחה מסוימת בצוואר הרחם שמאפשרת להכניס אצבע או שניים. על ידי תנועות סיבוביות מבצעים הפרדה של קרומי השק העוברי מהדפנות של הרחם, הפעולה גורמת לשיפור של התנאים הצווארים ולצירים שמובילים לזירוז הלידה.

שיטה נוספת היא החדרה של קטטר בלוני לתעלת צוואר הרחם, בקצה הבלון נוזל מימי, וניפוח הבלון מעורר לחץ בצוואר הרחם שגוררה פתיחה שלו וזירוז הלידה.

שיטה נוספת היא נטילת תרופות פרוסטגלנדינים הגורמים לריכוך של צוואר הרחם ומעודדים התפתחות של צירים. 

לעיתים כאשר ישנה כבר הבשלה טובה של צוואר הרחם אבל אין מספיק צירים, נעזרים בעירוי של פיטוצין הגורם להתכווצויות ברחם ולזירוז של הלידה.

הסיכון בכל אחת מן הדרכים לביצוע הזירוז

שיטת הפרדת הקרומים גורמת לאי נוחות וכאבים, אך מרבית הרופאים מסכימים כי לא מדובר בהליך מסוכן. גם שיטת הקטטר הבלוני נחשבת לבטוחה, אם כי לעיתים עלול להתפתח סיבוכים כמו היפוך מצג העובר, ירידת מים ודימום.לעומת זאת בנטילת פרוסטגלנדינים יש חשש לגירוי חזק של הרחם להתכווצויות שעלול לגרום לשינוי בניטור העובר ולכן נזהרים מלהשתמש בשיטה זו בנשים שזו לא הלידה הראשונה שלהן או שעברו בעבר ניתוח קיסרי. אצל נשים אלו ימנעו גם משימוש בעירוי של פיטוצין משום שהוא מעלה את הסיכון לקריעה של הרחם. מידע נוסף באתר https://naomidror.com/