מחלות חורף – כדאי להכיר

מחלות חורף רבות קורות בגלל הקור הרב שגורם לנגיפים ולחיידקים לשגשג ולקבל תנאים אופטימליים. כמו כן, נסיבות ההדבקה של מחלות רבות הו במקומות סגורים ולא מאווררים כמו בחורף ולכן קל להדביק. הקור והרטיבות גורמים גם למחלות חורף נוספות למי שיש לו בעיות מסוימות שרגישות לכך ולהלן הפירוט.

אילו מחלות חורף קיימות?

  • שפעת – נגיף השפעת חי בעיקר בחורף, ואין לו תרופה כלשהי. יש לחכות עד שיסתיים המאבק של הגוף בנגיף באמצעות חום גבוה. המחלה עוברת גם בנוזלי גוף כמו רוק ונזלת ולכן שוטפים ידיים לאחר כל מגע ומשתדלים להימנע ממגע קרוב עם חולה שפעת מאומת.
  • ברונכיטיס – אופיינית לחורף בגלל רגישות אנשים ובעיקר ילדים לקור וללחות והיא עלולה להתפתח לדלקת ריאות. זו מחלה נגיפית והיא גורמת לקוצר נשימה שעלולה להסתבך.
  • דלקות אוזניים – דלקות בגלל נגיפים שתוקפים את הגוף והן לפעמים סיבוך של מחלות חורף אחרות.
  • דלקת ריאות – תקיפה של חיידקים או נגיפים בריאות שגורמת לחום גבוה, הרבה ליחה, כאבי חזה וקשיי נשימה.
  • דלקת בגרון – דלקות בגרון יכולות להיות סטרפטוקוק שגורמות דלקת שקדים וזה אופייני בעיקר לחורף. לפעמים הדלקת הזאת מלווה גם בליחה ובנזלת ושיעול ואז הכאבים הם בגרון כולו. בכל מקרה, מתאפיין בחום גבוה. במקרה זה בודקים אם זה חיידקי ואז אפשר לטפל באנטיביוטיקה.

מה חשוב לדעת על מחלות חורף?

מחלות חורף מתישות את הגוף ויכולות לקרות יותר מפעם אחת אצל ילדים ולפחות פעם אחת אצל מבוגרים. בכל מקרה כזה חשוב להקל על הגוף בשתייה מרובה ואפילו שתייה חמה כדי לחמם אותו. אנטיביוטיקה תעזור רק במקרה של חיידקים ולא נגיף. אם רוצים לקחת ויטמינים כדי לחזק את המערכת החיסונית זה אפשרי אבל חשוב לדעת שזאת לא תרופה נגד המחלה עצמה.