מחלות נפש – אבחון וטיפול

מחלות נפש

מחלות נפש מוגדרות כמצב בריאותי בו קיימים מגוון של תסמינים או סימפטומים נפשיים. כדי להגדיר ולמקד את מחלות הנפש שהרבה פעמים מאוד קשה לזהות אותן, הרפואה מסתמכת על שני ספרים מקצועיים עיקריים: האחד נקרא DSM ראשי תיבות של Diagnostic statistical manual of mental disorders והשני ICD או International statistical classification of disease and related health problems. הספר הראשון נוסח בארצות הברית, והשני באירופה.

הספר הראשון מחלק את מחלות הנפש לשני צירים. הציר הראשון מבוסס על מחלות שמתפרצות באמצע החיים כמו למשל הפרעות ושינויים במצב הרוח, חרדות ופחדים, הפרעות אכילה, בעיות שינה, הפרעות הנוצרות במהלך הילדות ועוד. מצבים אלה יכולים להיווצר מכל מיני סיבות, למשל הריון ולידה, טראומה שהבן אדם עבר וכדומה.

לעומת זאת, הציר השני מתייחס למחלות הקשורות לאופי המטופל כלומר אלו הן הפרעות אישיות. רוב מחלות הנפש מתבססות על הציר הראשון. 

איך מאבחנים?

רק פסיכולוג או פסיכיאטר מוסמכים לאבחן מחלות נפש. המפתח לאבחון המחלה טמון קודם כל ביכולת של האדם להבין שיש כאן בעיה או שקיים אצלו משהו שחורג מהנורמה. יש כל מיני מצבים שיכולים לגרום לאדם להבין שאולי הוא חולה במחלת נפש כמו למשל תסמינים חרדתיים לאורך זמן, פער בין ההיגיון של האדם למציאות או לסביבה, הסתגרויות, עצבים ולחץ מוגבר, בעיות שינה, שינויים קיצוניים במצב הרוח ועוד.

לאחר שהבנו שיש בעיה והגענו לפסיכולוג, הוא יוכל לתשאל אותנו באופן ממוקד שיגרום לו לזהות מה הבעיה או מה המחלה ממנה אנחנו סובלים ולהתאים תכנית טיפול ספציפית לפי זה. בדרך כלל הטיפול במחלות נפש הוא משולב וכולל טיפול פסיכולוגי וטיפול תרופתי אבל היום יש כל מיני שיטות טיפול וזה מאוד תלוי בבעיה, במחלה ובעוצמות שלה.