סוגים של חרדות – אילו סוגים קיימים וכיצד הם משפיעים עלינו

אנשים יכולים לחוות במהלך חייהם, סוגים שונים של חרדות. אלה נובעות מסיטואציות שונות בחייכם, אשר השאירו עליהם חותם והשפיעו על שגרת ואיכות חייהם. יש מקרים שהחרדות משפיעות כל הזמן, יש מקרים בהם הן משפיעות באירועים ורגעים מסוימים וכן יש מקרים שהחרדות משפיעות עליהם לא באופן מיידי, אלא מתעוררות עם הזמן. 

כל אחד יכול לחוות חרדה, בין אם הוא גבר או אישה, צעיר או מבוגר, אדם אשר תופס את עצמו חזק או חלש. אנחנו מכירים מקרים, בהם אנשים חווים חרדה אחרי שנים ארוכות ללא שום אירוע שמזכיר חרדה או נותן סימן שכך יהיה. למשל אצל חיילים שעברו מלחמה, ילדים שחוו אלימות מינית, שנים שעברו מקרי אונס והטרדות מיניות ועוד. 

לפני שנציג כמה דוגמאות של חרדות, נסביר בקצרה מה זו חרדה ומה ההשפעה שלה עלינו. חרדה היא תופעה בעלת השלכות פיזיות ונפשיות, היא נוצרת כתוצאה מפחד מהותי, אירוע בעל משמעות או כל דבר אחר שיש לו אפקט שלילי על חיינו. חרדות מובילות לרתיעה ולחוסר יכולת לפעול בין אם זה באופן קבוע ובין אם זה בסיטואציות שמזכירות את האירועים שיצרו את החרדה, לעיתים ניתן לטפל בחרדה באמצעות טיפול פסיכואנליטי

אילו סוגי חרדה אנחנו מכירים

חרדה פוסט טראומטית – חרדה שנוצרת כתוצאה מפוסט טראומה שחווים עקב אירוע מסוים. למשל, מלחמה, תאונה, אלימות, אונס ועוד. 

חרדה חברתית – קושי לייצר קשרים חברתיים, קושי להתמודד בסיטואציות חברתיות פשוטות ומורכבות, וכן קושי לקיים מערכות יחסים. 

חרדה כללית- חרדה אשר נובעת מדברים כאלה בחיים, בין אם זה מקבלת החלטות ובין אם זה מהתמודדות עם סיטואציות מסוימות. החל מדברים קטנים כמו מבחנים וכלה בהחלטות הרות גורל שיכולות להשפיע על דרך החיים.