איך לקבל פיצויים מגרמניה?

ישראלים יהודים רבים זכאים לפיצויים ממשלת גרמניה כתוצאה מהפוגרום שנעשה לעם היהודי בזמן מלחמת העולם השניה בידי גרמניה, השואה. את הפיצויים מהממשלה הגרמנית מקבלים גם ניצולי שואה אשר לא בהכרח נולדו והתבגרו בגרמניה אלה גם אזרחים אוסטרים כיוון שבזמן מלחמת העולם השניה אוסטריה היית מסופחת לגרמניה ולכן גם ילידי אוסטריה זכאים לפיצויים.

מי זכאי לפיצוי?

קיימים מספר קריטריונים שעלינו לעמוד בהם בכדי לקבל פיצויים מגרמניה:

הקרטריון הראשון שיש לעמוד הוא ניצול של רדיפת הנאצים בזמן מלחמת העולם השניה אילו הם אזרחים אשר הוחזקו בגטו סגור או פתוח על ידי הנאצים ובני בריתם. ישנה רשימה של גטואים אשר השוהים בהם זכאים.

הקרטריון השני שיש לעמוד בו בכדי לקבל פיצוי כספי הוא ניצול של עבדות בכוח וכפיה בעבודות פיזיות אשר נעשו לטובתם האישית ואינטרס נאצי. לא מדובר על עבודה שנעשתה מרצון אלה תחת איומים ואלימות פיזית בכדי להגיע למטרה שלשם כך נוצל ניצול השואה.

מידע וסיוע אודות הפיצוי

קיימות היום בארץ מגוון רב של עמותות ללא מטרות רווח אשר כל מטרתן היא לסייע לניצולי שואה קשישים להשיג את הפיצויים מגרמניה (במידה והקשיש אכן רוצה). העמותות מסייעות בכל הפרוצדורה הדרושה לשם קבלת הפיצוי ובנוסף יעזרו לקשיש לברר האם הוא בכלל זכאי לפיצוי במידה וכן מה הוא גובה הסכום.

תהליך מימוש הזכות

אז איך מגישים תביעה לפיצויים מגרמניה? הבקשה לקבלת הפיצויים מגרמניה כרוכה במילוי טופס בשפה בגרמנית או באנגלית, את הטופס ניתן למצוא באינטרנט. לבקשה יש לצרף תצלום תעודת זהות, תלוש מקורי המעיד על רנטה חודשית (במידה וקיים), בנוסף אם קיימים מסמכים המעידים על עבודה בגטו יש לצרף גם כן. את הטופס יש לשלוח לחברת BADV בגרמניה.