מה ההבדל בין סוכרת 1 לסוכרת 2

המושג ‘סוכרת’ נוגע אל מחלות מטבוליות בהם ישנו ריכוז גבוה מידי של גלוקוז בדם. ריכוז זה, יכול להיות גבוה גם בשתן – מה שמשבש מאד את אורח החיים. כיום, ארגון הבריאות הבינלאומי מכיר בשני סוגים של סוכרת. האחת ידועה כסוכרת סוג 1 והשנייה מן הסתם, סוג 2. בין השתיים ישנם הבדלים מהותיים, למרות שמדובר באותה מחלה מטבולית בה מרוכז גלוקוז בדם ברמה גבוהה.

>קראו גם על טיפול בגאוט

מה זה סוכרת 1?

מחלה זאת ידועה אוטואימונית כאשר בעת קיומה אין זיהוי של תאי בתא במערכת החיסונית. בכך, תאי בתא מושבתים באמצעות מקרופג’ים ולימפוציטים. מצב זה גורם לכך שאין ייצור נוגדנים מספרים וייצור תאים הפועלים כנגד אינסולין.

את הנוגדנים בודקים ומאבחנים על ידי מומחים, בעוד שניתן לאבחן סוכרת סוג 1 כבר לפני גיל 40. המחלה מופיעה בדרך כלל על רקע גנטי, בעוד שתזונה לא נכונה, סטרס וחרדות  – מונעים הפעלה של המערכת החיסונית כנגד תאים חיוניים, כמו תאי בטא שדרושים עבור תפקודי הגוף.

מי שיסבול מסוכרת 1 יסבול מתשישות, ירידה משמעותית במשקל, השתנת יתר, ופגיעה באיברים חיוניים כמו הכליות, העיניים, מערכות העצבים, הרגליים, הלב והמוח.

מה זה סוכרת סוג 2 ?

סוכרת סוג 2 נחשבת נפוצה יותר והיא מוכרת ככזאת שבה אין בדם נוגדנים שפועלים נגד ייצור אינסולין. חוסר זה באינסולין, גורם לגירוי מתמיד של תאי ביתא ומכן חוסר נוגדנים, ובמקרים של החמרה – אפילו יצירת עודף אינסולין. במקרים כאלה תאי בטא הולכים ומתמעטים: מה שיכול לפגוע קשות בתפקודים של הגוף.

אז כיצד מטפלים?

בתחילה חשוב לשנות את התפריט היומי באמצעות טיפול נטורופתי, תוך צריכה של מוצרי טבעיים וטיפול בצמחי מרפא. תזונאית מקצועיות תדע להתאים תפריט והרגלים שיפחיתו היווצרות סוכר בגוף וישפרו את אורח החיים.

נוסף לכך, יש לגשת לטיפולים ברפואה המשלימה ולפעול נגד חרדות וסטרס, שכן ישנם מחקרים שהוכיחו כי ישנו קשר ישיר בין סטרס לסוכרת. באמצעות התאמת טיפול נכון – כול אחת ואחד יכולים לשפר משמעותית את מצבם הבריאותי.