מהן הפרעות אישיות וכיצד מטפלים בהן?

הפרעות אישיות

הפרעות אישיות יכולות להוביל לקשיים בתפקוד היומיומי ובניהול מערכות היחסים שלנו. למעשה, ההתייחסות להפרעות אישיות נעשית על פי דפוסי אישיות קבועים שאינן גמישים או שאינם ניתנים לשינוי בצורה ממשית באופן עצמאי. ניתן לחלק את הפרעות האישיות לשלושה סוגים עיקריים:

  1. התנהגויות ביזאריות המשלבות עיוות בחשיבה ובתפיסה שלנו. נהוג להכניס לקבוצה הפרעות אישיות סכיזוטיפליות, פרנואידית וסכיזואידית.
  2. התנהגות דרמטית, מעורערת ודרמטית. נהוג להכניס לקבוצה זו הפרעות נרקסיסטיות, אנטי סוציאליות והיסטריונית גבולית.
  3. חרדות, חוסר ביטחון והימנעות ממצבים חברתיים. אישיות תלותית וחרדתית.

אפשר לתאר הפרעת אישיות גם כסוג של חוויה פנימית אשר סוטה מהנורמות התרבויות הקיימות. בחוויה הפנימית האדם יכול לחוש שהוא יוצא מאיזון וזה בא לידי ביטוי בשלושה מישורים: קוגניציה – איך אני מפרש את עצמי, אנשים אחרים וסיטואציות בחיי היום יום, רגש או תחושה, תפקוד ושליטה על דחפים. אדם החווה הפרעה נפשית יכול לחוות את זה כבר מגיל קטן או לפתח את זה עם השנים.

איך מטפלים?

לרוב מדובר בטיפול ממושך ומורכב, זה אוד תלוי כמובן במורכבות הבעיה ובחומרה שלה. הטיפול משתנה ממטופל למטופל. אנשים נוטים לחשוב שאדם הסובל מהפרעת אישיות חייב להיות מטופל אצל פסיכולוג או פסיכיאטר אבל זה לא תמיד נכון ולפעמים יש אלטרנטיבות אחרות שיכולות מאוד לעזור וזה מאוד תלוי באיזו רמת מודעות האדם נמצא, כמה הסביבה שלו תומכת ומכילה ועד כמה הוא רוצה ומסוגל מבחינה נפשית לעשות את השינוי.

יש כל מיני סוגים של טיפולים החל מטיפולים פסיכולוגיים, דרך טיפולים מחשבתיים, טיפולים רגשיים ועד טיפולים התנהגותיים. הטיפול אמור לסייע במגוון סיטואציות איתם המטופל מתמודד בחיי היום יום שלו ולהקל עליו בתקופות משבר וקושי.

בנוסף, כאשר המטופל מתקשה לקיים מערכות יחסים כמו למשל מערכת זוגית או מתקשה למצוא עבודה, ניתן לטפל באופן ספציפי באותם המישורים.